Czym różni się laptop od stacji roboczej

W bogatej ofercie komputerów przeznaczonych do pracy, do celów biznesowych czy do domu i rozrywki oraz nauki znajduje się wiele różnego rodzaju urządzeń. Zasadniczy podział wyróżnia laptopy, inaczej notebooki, komputery stacjonarne PC i stacje robocze. Jak jednak odróżnić od siebie laptop od stacji roboczej, kiedy niejednokrotnie na pierwszy rzut oka wyglądają one tak samo?

Czym jest stacja robocza?

Stacja robocza, inaczej workstation, jest komputerem, który służy do realizacji różnego rodzaju procesów z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania czy aplikacji. Mianem tym najczęściej określa się urządzenia przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników, m.in. programistów, grafików, architektów czy pracowników biurowych trudniących się w pracy zawodowej analityką danych. Do zastosowań typowo biurowych workstation sprawdzają się doskonale, ponieważ niezmiennie charakteryzują się wysoką wydajnością, niezawodnością oraz zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkowników.

Mobilne i stacjonarne stacje robocze

W kategorii stacji roboczych znajdują się zarówno sprzęty mające formę stacjonarnego komputera, do złudzenia przypominające domowego PC-eta, jak i mobilne workstation, które z kolei wyglądają tak samo jak laptop. Jednak różnią się one od siebie pod wieloma względami. Sprawdź, czym różni się laptop od stacji roboczej.

Mobilne stacje robocze a laptopy

Stacja robocza w formie mobilnej będzie miała inne parametry techniczne niż nawet najlepszy, najbardziej wydajny laptop biznesowy, jak np. Dell Latitude 5521. Model ten jest sztandarowym notebookiem biznesowym tego producenta z ekranem o przekątnej ekranu 15,6 cala. Komputer spełni oczekiwania małych i średnich firm w codziennej pracy w biurze oraz w podróży. Natomiast laptop Dell Latitude może zostać zastąpiony przez mobilną stację roboczą wybranego producenta. Będzie to doskonały sprzęt dla grafików i projektantów, z uwagi na ekran z najnowszą matrycą IPS o wysokiej rozdzielczości obrazu i wiernym odwzorowaniu barw. Mobilne stacje robocze dają szerokie możliwości rozbudowy, a niejednokrotnie na swoim wyposażeniu mają najnowszej generacji procesory.

Co wybrać – stację roboczą mobilną czy laptop?

Wybierz mobilną stację roboczą, kiedy z jednej strony zależy Ci na swobodzie wykonywania zadań w niemal każdym miejscu, w jakim się znajdziesz, nie tylko w biurze, ale i w podroży, a z drugiej chcesz mieć sprzęt zapewniający wysoką wydajność pracy. Taka stacja robocza powinna mieć cięższą od laptopa, grubszą obudowę, która będzie chroniła podzespoły przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować rozbudowy komputera w przyszłości, wraz z pojawieniem się nowej generacji procesorów, pamięci RAM i płyt głównych albo będziesz chciał unowocześnić grafikę, wówczas wybierz lepiej dobrej jakości stację roboczą.

Laptop wysokiej klasy będzie zaś odpowiedni, jeśli chcesz mieć dobrej jakości komputer, lekki, wytrzymały, ale i zapewniający dostęp do wysokiej konfiguracji sprzętowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here