Chcąc zapewnić swojej witrynie internetowej prawidłowe działanie, należy już na samym początku właściwie wybrać rodzaj usług hostingowych. Większość osób na początek wybiera najtańszy hosting współdzielony, jednak w wielu przypadkach część z nich dość szybko przekonuje się, że lepszy byłby serwer dedykowany.

Zalety i wady hostingu współdzielonego
Hosting współdzielony polega na tym, że wielu użytkowników korzysta z tego samego serwera. W praktyce jedno urządzenie obsługuje jednocześnie nawet 1000 stron internetowych o różnej treści i przeznaczeniu. Hosting oferowany jest najczęściej w kilku pakietach do wyboru, które różnią się takimi parametrami jak powierzchnia dysku czy szybkość transferu oraz limitem liczby domen czy kont pocztowych. W ramach usługi klient niemal zawsze może liczyć na dostęp do profesjonalnego oprogramowania wspomagającego zarządzanie treścią na stronie i prostych narzędzi do administrowania swoim kontem. Dodatkowo dostawcy usług dbają o ochronę danych klientów, dostarczając im w ramach pakietów oprogramowanie antywirusowe i antyspamowe. W praktyce nawet podstawowy pakiet hostingowy okazuje się wygodnym, prostym i tanim sposobem na zarządzanie stroną internetową nawet dla osób, które nie mają o tym pojęcia. Niestety wadą tego rozwiązania są dość spore ograniczenia, które dają o sobie znać, gdy chce się rozbudować stronę lub gdy jej popularność wzrasta.

Zalety i wady serwera dedykowanego
Serwer dedykowany rozwiązuje wszystkie problemy, z jakimi klienci spotykają się przy korzystaniu z hostingu współdzielonego. Jako oddzielne urządzenie przypisane dla jednego klienta serwer dedykowany daje mu 100% niezależności i wykorzystania jego możliwości pod kątem mocy obliczeniowej i wydajności. Również jeśli chodzi o sposób wykorzystania takiego serwera, otrzymuje się nieporównywanie większe możliwości, ponieważ można go dowolnie konfigurować i instalować na nim dowolne oprogramowanie. Firmy hostingowe oferujące serwery dedykowane zapewniają najczęściej klientom pomoc w konfiguracji sprzętu, a także pomoc techniczną 24 godziny na dobę w razie jakichkolwiek awarii. Niestety usługa nie należy do najtańszych. Chcąc jednak realizować ambitne projekty internetowe, należy pomyśleć o serwerze dedykowanym. Aby obniżyć koszty, wystarczy wybrać usługi firmy, która jest w stanie zaproponować dokładnie taki sprzęt, jaki jest potrzebny. W firmie Sprint Data Center do wyboru jest na przykład aż 144 serwerów dedykowanych, każdy w innej konfiguracji, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać urządzenie do swoich potrzeb i przez to nie płacić za zbędne elementy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here