Kontrola dostępu powinna odbywać się zarówno w mniejszych, jak i w większych przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych z branży IT. Sam system kontroli dostępu jest zespołem wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych i mechanicznych, ograniczającym użytkownikom dostęp do wybranych stref informacji. Użytkownicy mogą być zidentyfikowani poprzez: odcisk linii papilarnych, tagi RFID, tablice rejestracyjne pojazdów lub za pomocą pilotów radiowych.
Jak działają systemy kontroli dostępu?
Przedsiębiorca, który decyduje się korzystać z takich systemów jak systemy kontroli dostępów musi wiedzieć, że systemy te zbierają informacje na podstawie nagromadzonych uprzednio konfiguracji. To one finalnie decydują, czy użytkownik będzie posiadał dostęp do wybranego sektora poprzez uruchomienie procedur mających na celu zezwolić albo zabronić przedostanie się użytkownika do zabezpieczonej strefy. Do konkretnych elementów zaporowych zaliczają się: drzwi z zamkiem elektronicznym, rygle, bramki, szlabany, albo bramy przesuwne. Każdy system kontroli dostępu cechuje się: pełną kontrolą nad obecnością użytkownika w strefach systemu, identyfikacją elektroniczną użytkownika, systematycznym zrzutem zdarzeń występujących w obrębie systemu, sterowaniem zaporami, systemem anty – pass – back. Systemy kontroli dostępu działają w oparciu o współpracę urządzeń z identyfikatorami osobistymi. Ich praca kontrolowana jest przed jeden komputer, oddziałujący na działanie całego oprogramowania. Uprawnienia poszczególnych użytkowników nadawane są z kolei indywidualnie.
Sposób na bezpieczne zarządzanie przedsiębiorstwem
Systemy kontroli dostępu są dobrym sposobem na bezpieczne zarządzanie przedsiębiorstwem. Jeżeli więc przedsiębiorca decyduje się na ich założenie to powinien wiedzieć, jak je rozmieścić, aby przyniosły jak najwięcej korzyści. Im większa będzie firma, tym bardziej będzie liczyło się to, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do danych o osobach i o transakcjach. Wobec tego, systemy dostępu warto posiadać w swoim przedsiębiorstwie.