Spedycja międzynarodowa sukcesywnie ulega coraz większej specjalizacji, a to z uwagi na ilość oraz różnorodność przewożonych tym sposobem towarów, a także celem dostosowania się do wymagań klientów. Wielu przedsiębiorców wybiera wygodną usługę door to door.

Na czym polega usługa door to door?

Usługa door to door jest niezwykle wygodna. Polega ona na transporcie towarów z miejsca, w którym są one nadane do adresata. Firma spedycyjna odbiera towary bezpośrednio od nadawcy i przewozi je do docelowego odbiorcy. Usługa door to door zyskuje sukcesywnie na popularności dzięki temu, iż znacznie usprawnia przepływ towarów. Dzięki niej eliminowane są przeładunki czy doładunki, wiąże się z nią również realizacja wszelkich formalności przewozowych.

Tego rodzaju usługa jest realizowana w sposób tradycyjny, czyli towary przewożone są transportem samochodowym czy kolejowym, ale również za sprawą transportu intermodalnego, który opiera się na spedycji kontenerowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu transport towarów przebiega jeszcze sprawniej i trwa krócej, a podczas całej trasy towar spoczywa bezpiecznie w kontenerze, nie ma więc konieczności jego przeładowywania – nawet, jeśli podróżuje różnymi środkami transportu. To zdecydowanie ogranicza koszty związane z obsługą przeładunku, a także zapewnia towarom znacznie większe bezpieczeństwo – nie są one wówczas narażone na uszkodzenia.

Usługa door to door – od producenta do odbiorc

W Polsce działa wiele firm zajmujących się obsługą transportu intermodalnego, część z nich oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. Sukcesywnie wzrasta również ich liczba, a spedycja międzynarodowa wraz z usługą door to door, jest bardzo poszukiwanym rozwiązaniem transportowym.

Aby wybrać najlepszą firmę spedycyjną warto sprawdzić, czy oferuje ona kompleksowe usługi transportowe, a także czy dostosowuje usługę do wymagań każdego klienta. Profesjonalny spedytor winien przeanalizować całą trasę transportu ze szczególnym uwzględnieniem jego czasu oraz kosztów, a także wybrać dla konkretnego klienta optymalne rozwiązanie. Tego rodzaju analiza musi również obejmować wybór odpowiedniego kontenera, który będzie dostosowany do specyfikacji danego towaru, jego ilości, rodzaju i czasu trwania transportu, a także środków transportu, za pomocą których kontener będzie przewożony.

Profesjonalny spedytor powinien odebrać towar od producenta, wziąć na swoje barki cały proces, związany z przeładunkiem kontenera, zaś w sytuacji transportu, jaki odbywa się pomiędzy dwoma państwami, winien również zająć się dopełnieniem wszystkich związanych z nim formalności. Kontener wraz z towarem musi zostać dostarczony bezpośrednio do klienta.

Dlaczego warto skorzystać z usługi door to door?

Usługa door to door daje przedsiębiorstwom wiele korzyści, nic więc dziwnego, iż stale zyskuje na popularności. Przede wszystkim znacznie ogranicza czas trwania całego procesu transportu dzięki wyeliminowaniu kilku pośredników. W tym wypadku wszystkim zajmuje się tylko jedna firma spedycyjna. Dzięki temu ograniczone zostają również koszty, jakie trzeba by było ponieść w przypadku transportu tradycyjnego, a także zdecydowanie wzrasta bezpieczeństwo przewożonych towarów. Klient, który decyduje się na taką formę przewozu nie musi zajmować się formalnościami, związanymi na przykład z transportem międzynarodowym, ponieważ całą odpowiedzialność za przewóz bierze na siebie spedytor.

Na skorzystanie z usługi door to door decydują się nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również niewielkie firmy, jakie szukają nowych rynków zbytu, albo zwiększają zakres prowadzonej przez siebie działalności.

Za skorzystaniem z tego rodzaju usługi przemawia jeszcze jeden argument, a mianowicie troska o środowisko. Dzięki wyeliminowaniu kilku przewoźników i ograniczeniu się do jednej firmy przewozowej, drogi są mniej zatłoczone, część dostaw przenoszona zostaje na kolej czy statki, a dzięki temu ten rodzaj transportu jest promowany również we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To, poza aspektem ekonomicznym, także przemawia za skorzystaniem z wygodnej i mniej kosztownej usługi door to door.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here