Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn chciałby, aby transport materiałów był możliwie jak najbardziej zautomatyzowany. Obecnie dostępne są najróżniejsze systemy obsługi magazynu i programy ułatwiające zapanowanie nad magazynem typu LoMag. Jak zatem mieć pewność, że widoczne w systemie informatycznym informacje o zapasie ewidencyjnym wybranych materiałów są zgodne z ich faktycznym stanem?

Magazyn wymagający ciągłego porządkowania

Uporządkowany magazyn ma ogromne znaczenie dla jakości funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Nie chodzi tutaj oczywiście o układanie wszystkiego niczym od linijki. Nie zmienia to jednak faktu, że magazyn powinien być przewidywalny. Przedsiębiorca musi wiedzieć, czego potrzebuje do wykonania poszczególnego zadania, czy jest w posiadaniu tego i czego mu jeszcze brakuje do osiągnięcia wyznaczonego celu. Przy braku kontroli nad magazynem nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na powyższe pytania. Brak jakiegokolwiek materiału przyczyni się do przestojów w produkcji i do niedotrzymania potwierdzonych warunków sprzedaży. Problemem jest także nadmiar niepotrzebnych zapasów, co generuje tylko niepotrzebne koszty operacyjne, a więc jest marnotrawstwem.

Jak ułatwić sobie zarządzanie magazynami?

Pierwszym krokiem w celu utrzymania porządku w magazynie jest uporządkowanie narzędzi i przedmiotów, a więc ułożenie ich w uprzednio wyznaczone miejsca. Odkładanie materiałów na swoje miejsce to podstawa. Dostępną przestrzeń trzeba też mądrze rozplanować. Obszary składowania materiałów powinny zostać dokładnie sprecyzowane, co pozwoli optymalnie wykorzystać kubaturę magazynu i zapewnić bezpieczeństwo pracy. Należy też określić drogi transportowe i wyznaczyć pola odkładcze.

Ogromne znaczenie ma także zainwestowanie w odpowiedni system regałów, wieszaków czy palet oraz zaplanowanie lokalizacji stanowisk administracyjnych. Wszelkie czynności związane z ewidencjonowaniem i księgowaniem transakcji wymagają posiadania systemu bazodanowego. Dzięki niemu będzie możliwe odczytanie aktualnego stanu towarów i wartości aktywów. Można tutaj posłużyć się kartoteką papierową czy Excelem, jednakże znacznie korzystniejszą opcją jest profesjonalne oprogramowanie magazynowe, które pozwoli na sprawne zarządzanie posiadanymi magazynami. Prostym w obsłudze, intuicyjnym i kompleksowym oprogramowaniem magazynowanym jest chociażby LoMag.

lomag

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here