Decydujesz się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy agencji marketingowej? Dotychczas nie prowadziłeś współpracy w tym zakresie i obawiasz się czy wszystko ułoży się po Twojej myśli? Musisz w takim razie wiedzieć, że kluczowe znaczenie ma podpisanie z agencją marketingową odpowiedniej umowy, która będzie chronić Twoje interesy. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w tym obszarze.

Dokładny research na początek

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z agencją marketingową, sprawdź dokładnie z jaką firmą masz do czynienia. Co powinno Cię interesować? Przede wszystkim sprawdź od kiedy istnieje agencja, z która zamierzasz współpracować oraz jakie firmy obsługiwała do tej pory. Dowiedz się jak wyglądają wyniki prowadzonych przez nią kampanii oraz jak prowadzona jest komunikacja z klientami. Od działań agencji marketingowej zależy bowiem wizerunek Twojej firmy a co za tym idzie – realne pieniądze.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem jednej z kilku agencji, nie bój się zwrócić z prośbą o przygotowanie oferty wraz z wyceną. Dzięki temu zyskasz pewność, która agencja marketingowa nie tylko oferuje lepszą finansowo propozycję ale również jest w stanie przeprowadzić rzetelną analizę rynku i konkurencji.

Czas na umowę

Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie współpracy, czas na podpisanie umowy z wybraną agencją marketingową. Aby w pełni chroniła ona Twoje interesy, musi zawierać szereg istotnych zapisów i informacji. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Przede wszystkim w umowie powinno znaleźć się jak najwięcej danych agencji, z którą zdecydowałeś się współpracować. Nie powinno zabraknąć tam nie tylko nazwiska właściciela firmy czy jej nazwy, ale również adresu, numeru NIP oraz REGON. Są one szczególnie ważne, ponieważ pozwalają nam sprawdzić prawdziwość pozostałych danych.

Kolejną ważną kwestią jest wynagrodzenie. Warto nawet kilkakrotnie upewnić się, że wysokość kwoty jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Sprawdź również czy na umowie znajduje się zapis o kwocie brutto oraz czy podana kwota jest taka sama w zapisie cyfrowym i słownym. W umowie powinien znajdować się także dokładnie opisany zakres działań, które prowadzić będzie dla Ciebie agencja marketingowa. Im więcej szczegółów, tym lepiej zarówno dla Ciebie, jak i dla agencji. Nie zostawiaj więc miejsca na niedopowiedzenia.

Bardzo ważne jest również to, by określić czas trwania umowy. Jeśli dopiero rozpoczynacie współpracę, nie powinien być on zbyt długi. Jeśli działania agencji nie spełnią Twoich oczekiwań, nie będziesz musiał tracić czasu i pieniędzy na jej zerwanie. Jeśli zaś współpraca będzie układała się pomyślnie – nic nie stoi na przeszkodzie, by umowę przedłużyć.

Podsumowując, wybranie odpowiedniej agencji marketingowej oraz podpisanie z nią umowy nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Niemniej jednak skrupulatność, dokładne omówienie zakresu współpracy oraz szczegółowa umowa to gwarancja, że interesy Twojej firmy będą zabezpieczone.

Artykuł powstał przy współpracy z agencją  Webtalk: http://webtalk.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here