System SCADA - niezbędnik w każdej fabryce

Przemysł to dość specyficzny sektor gospodarki. Firmy zajmujące się przemysłem funkcjonują bowiem nieco inaczej. Przede wszystkim zaś muszą szczególny nacisk kłaść na kontrolę oraz bezpieczeństwo, a także na wydajność.

Praca w przemyśle

Warto bowiem zauważyć, że praca w przemyśle jest dzisiaj praktycznie całkowicie zautomatyzowana. Zadaniem człowieka jest wykonywanie tego, czego nie mogą zrobić maszyny z uwagi na brak myślenia oraz na kontrolowaniu maszyn.

No właśnie – kontrolowanie maszyn, czyli procesu produkcji to jedno z najważniejszych zadań w firmie. Raz że taka kontrola zapewnia bezpieczeństwo pracownikom pracującym przy maszynach. Dalej właściwa kontrola maszyn sprawia, że wzrasta efektywność pracy, ponieważ możemy poprawić ich wydajność. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób uzyskać taką kontrolę?

System SCADA – doskonałe narzędzie

Otóż umożliwia to właśnie system SCADA. Co to tak w zasadzie jest? Mówiąc językiem naprawdę najprostszym jest to komputer wraz z oprogramowaniem, które z kolei podłączone jest do wszelkich urządzeń w firmie. W związku z tym faktem do systemu SKADA co chwila dopływają parametry techniczne poszczególnych maszyn, jak ich moc, szybkość, temperatura, ciśnienie itp.

Co nam to w zasadzie daje? Na pewno znaczne usprawnienie pracy. Bowiem zauważyć warto, że teraz zamiast chodzić po różnych maszynach i odczytywać z nich kolejno dane, inżynier może po prostu siedzieć przed jednym ekranem, aby ocenić jakość pracy wszystkich maszyn.

Zalety systemu SCADA

Warto jednak wspomnieć o tym, że na tym nie kończą się zalety systemu SCADA. Tutaj bowiem jeszcze dochodzi do tego możliwość ustawienia alarmu i wyłączenia poszczególnych urządzeń, jeśli jakieś wartości ich pracy przekroczą górną normę. Przykładowo mamy dwa urządzenia – oddzielnie mogą one doskonale pracować nawet przy wyższych ciśnieniach, niemniej jednak jeśli ich średnie łączne ciśnienie przekroczy jakąś wartość, to stanowi to zagrożenie dla innych elementów układu. System SCADA da się właśnie tak zaprogramować, aby wówczas włączył alarm i zatrzymał nawet produkcję.

To jednak ciągle nie wszystkie funkcje systemu SCADA. Warto bowiem zaznaczyć, że również potrafi on analizować dane oraz wizualizować pracę maszyn a także archiwizować dane. Dzięki niemu, jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku, można przeanalizować wstecz pracę maszyn i znaleźć odpowiedź na pytanie, co było jego przyczyną. Ponadto można również dokonać analizy pracy i wyłapać możliwości zwiększenia ich wydajności tudzież bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here