Sprężarki tłokowe to najstarsze urządzenia przeznaczone do produkcji sprężonego powietrza. W artykule przedstawimy zarówno ich budowę działania, jak i zastosowanie. Podkreślimy takze najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę rozważając decyzję o zakupie tego typu urządzenia.

Nabywając, a następnie eksploatując sprężarki przemysłowe warto poznać je pod wieloma względami, również technicznymi. Pomimo wciąż rozwijającej się technologii i opracowywania w pełni automatycznych układów sterowania, warto zgłębić wiedzę w zakresie zasady działania oraz samej konstrukcji tych urządzeń.

Budowa kompresorów tłokowych

Najstarszym typem sprężarek są kompresory tłokowe, których podstawowym elementem konstrukcyjnym jest cylinder. Często można spotkać się także z nazwą sprężarka wyporowa, która również jest poprawna i powszechnie stosowana.

Proces wytwarzania sprężonego powietrza w urządzeniu rozpoczyna się od pobrania określonej jego objętości z otoczenia. W następnej kolejności zmniejszana jest objętość zassanego wcześniej gazu poprzez posuwisty ruch tłoka. Ten z kolei jest wprawiony w ruch poprzez siłę przekazaną z połączonego z nim korbowodu. Wtedy dopiero może wykonać określoną pracę. Wydajność sprężarki tłokowej zależna jest od dwóch czynników, są to:

  • wymiary cylindra określające jego objętość,
  • spręż (stosunek ciśnień) – będący właściwym skokiem tłoka, który jest stosunkiem ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego

spręż (skok tłoka)=ciśnienie tłoczneciśnienie ssawne

Mechanizm sprężania powietrza za pomocą tłoka w cylindrze ma swoje ograniczenia – w jednym cylindrze możliwy jest spręż na poziomie 5 – 6, co oznacza, że z ciśnienia ssawnego na poziomie 1 bara możliwe jest uzyskanie ciśnienia o wartości 5 – 6 bar. Wyższe wartości parametru można uzyskać poprzez zastosowanie dwustopniowego sprężania. Kompresory przemysłowe tłokowe mogą wykorzystywać dwustronne działanie tłoku, co nie jest możliwe w przypadku urządzeń z blokiem śrubowym.

Niezwykle istotnym parametrem sprężarek tłokowych gwarantujących najwyższy poziom sprężenia powietrza jest zachowanie szczelności pomiędzy suwającym się tłokiem, a powierzchnią cylindra. Dzięki temu urządzenie będzie działało najskuteczniej.  

Zalety sprężarek tłokowych

Pomimo tego, iż kompresory tłokowe to urządzenia oparte na najstarszej regule działania w zakresie sprężania powietrza, wciąż z sukcesem są wykorzystywane w przemyśle. Posiadają szereg zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

  • różnorodne zastosowanie zarówno pod względem branż, jak i funkcjonalności;
  • wydajność i ekonomiczność pracy;
  • z powodzeniem mogą być zastosowane w trybie 50/50 – np. w warsztatach samochodowych czy serwisach ogumienia;
  • zapewniają efektywną pracę w zakresie średniego i wysokiego ciśnienia;
  • sprawdzają się w ramach systemów modułowych co sprawia, że można je przyłączać do funkcjonujących instalacji;
  • umożliwiają zastosowanie w różnorodnych konfiguracjach sprzętu – w tym  na zbiornikach pionowych, poziomych a także w lub bez obudowy dźwiękochłonnej.  

Sprężarki tłokowe – zastosowanie

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment sprężarek tłokowych. Wśród nich można wyróżnić kilka najpopularniejszych typoszeregów, tj.:

  • sprężarki tłokowe olejowe,
  • sprężarki tłokowe bezolejowe,
  • doprężacze,
  • kompresory mobilne,
  • kompresory na rampach,
  • kompresory zabudowane.

Zasadniczą cechą tych urządzeń jest łatwy montaż oraz elastyczność rozwiązań. W efekcie znajdują one zastosowanie zarówno w zakładach przemysłowych, jak i małych warsztatach. Kompresory uniwersalne (olejowe) mogą być wykorzystywane do obsługi linii technologicznych, jak i w zakładach lakierniczych, ślusarskich, serwisach samochodowych czy serwisach ogumienia. Sprawdzą się także w pracach wykonywanych przez narzędzia pneumatyczne – w tym piaskarki, obrabiarki, szlifierki itp.  

Sprężarki tłokowe bezolejowe to urządzenia, gdzie kluczową rolę gra jakość sprężonego powietrza i brak zawartości w nim cząstek oleju. Ten rodzaj urządzeń dedykowany jest głównie branży spożywczej i medycznej. Sprawdzą się także jako urządzenia do napowietrzania wody i hydroforach. Z powodzeniem stosuje się je również w gabinetach stomatologicznych i protetycznych.

Prezentowane urządzenia mogą występować w wersji mobilnej (z kółkami), jak i mogą być montowane na rampach czy zabudowanych systemach złożonych z kilku urządzeń. Różnorodność modeli i elastyczność zastosowań sprawia, że są powszechnie wykorzystywane w przemyśle i usługach.

Źródło: Almig.pl – sprężarki powietrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here