Na portalach z ogłoszeniami o pracę pojawia się wiele ofert tzw. telepracy. Swoje obowiązki poza biurem można swobodnie wykonywać przede wszystkim dzięki Internetowi – firmy posiadają bazy danych w chmurze czy też specjalne platformy, za pomocą których wykonuje się zadania i przesyła informacje, a sprawną komunikację zapewnia poczta elektroniczna lub Skype. Praca zdalna czeka m.in. na programistów, copywriterów, tłumaczy, grafików, księgowych czy dziennikarzy. Osoby poszukujące zatrudnienia niekiedy omijają tego typu ogłoszenia, a inne wprost przeciwnie – chcą podjąć pracę jedynie w domu. Sprawdźmy więc, jakie są wady i zalety pracy zdalnej, i kto może się na nią zdecydować.
Praca z dowolnego miejsca i oszczędność czasu
Pracę zdalną cenią sobie przede wszystkim osoby, które lubią podróżować czy też wypoczywać na działce. Nie zawsze możemy udać się na tak długi urlop, jaki byśmy chcieli, niekiedy potrzebujemy na kilka tygodni zmienić otoczenie albo udać się do krewnych mieszkających w innym regionie. W każdym przypadku możemy pracę zabrać ze sobą – wystarczy laptop i dostęp do sieci, aby wykonywać obowiązki w dowolnym miejscu w kraju czy za granicą. Praca zdalna sprawdza się również w przypadku osób ceniących sobie oszczędność czasu. Dojazdy do firm potrafią być naprawdę czasochłonne, szczególnie w godzinach szczytu. Warto także dodać, że praca w domu jest idealnym rozwiązaniem w przypadku osób, które mieszkają na przedmieściach czy w słabo skomunikowanych miejscowościach oddalonych od miasta i siedziby firmy. Docenić warto także elastyczność takiej formy wykonywania obowiązków – możemy w dowolny sposób przesunąć sobie godziny pracy, gdy np. potrzebujemy załatwić coś w urzędzie albo mamy złe samopoczucie. Dodatkowo możliwość pracy zdalnej pozwala na przeprowadzkę do innego miasta, a nawet kraju.
Konieczność samodyscypliny i słabszy kontakt ze współpracownikami
Praca zdalna wymaga pewnych predyspozycji i samodyscypliny. Należy umieć sobie dobrze zorganizować czas, odkładać sprawy prywatne podczas wykonywania zadań i nie rozpraszać się obowiązkami domowymi. Dlatego też osoby roztargnione, które łatwo się rozpraszają i nie potrafią dobrze planować, zanim zdecydują się na pracę zdalną, muszą zastanowić się, czy na pewno takie rozwiązanie sprawdzi się w ich przypadku. Pracując w domu, najlepiej urządzić sobie niewielki gabinet lub kącik, gdzie postawimy wygodne biurko i krzesło – praca na kanapie przed telewizorem nie będzie bowiem ani efektywna, ani zdrowa dla naszego kręgosłupa. Kolejną kwestią, która może okazać się kłopotliwa jest osłabienie kontaktu z kolegami z pracy. podczas gdy dla jednych cisza i spokój to idealne warunki do pracy, to już np. osoby bardzo energiczne i towarzyskie na dłuższą metę mogą poczuć dyskomfort związany z zamknięciem w czterech ścianach.
Jak widać, decydując się na pracę zdalną, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. To, czy jest to rozwiązanie korzystne i wygodne pozostaje kwestią indywidualną.
Źródło: TeamQuest – Programista PHP