Praca kuriera polega na dowiezieniu paczki z jednego punktu do drugiego w określonym czasie. W dzisiejszym artykule poznamy specyfikę tego zawodu oraz dowiemy się jakie wymagania należy spełnić, by zostać kurierem.
Kurier – definicja zawodu
Zawód kuriera błyskawicznie się rozwinął w czasach, kiedy to popularność zyskiwała internetowa sprzedaż. Poczta nie radziła sobie z ogromem realizowanych zamówień i często nie była w stanie dostarczyć danej ilości paczek na czas. W ten sposób powstały prywatne firmy kurierskie specjalizujące się w usługach transportowych. Dzięki nim osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa mogły dostarczać towar do swoich klientów w szybkim terminie. Kurier to osoba, której zadaniem jest szybkie dostarczenie przesyłki (towary, listy, dokumenty, itd.) do wybranego przez klienta celu.
Jak wygląda codzienna praca kuriera?
Kurier swój dzień pracy zaczyna wczesnym porankiem odbierając paczki z magazynu. W tym miejscu dokładnie analizuje on swoją listę zleceń oraz odbiera nadane mu przesyłki. Zanim kurier wyjedzie w trasę ustala on trasę. Najczęściej robi to indywidualnie i bez żadnych zaleceń, jednakże zdarza się tak, że klienci, którzy prowadzą własną działalność traktowani są priorytetowo, co oznacza, że kierowca musi dojechać w pierwszej kolejności właśnie do nich. Godziny pracy kuriera są dość ruchome i w głównej mierze zależne są od tego ile paczek danego dnia ma on dostarczyć do klientów. Nierzadko zdarzają takie dni, kiedy to kurier pracuje nawet do 20. Jest to skutkiem tego, że przeważnie każdego dnia do dowiezienia kierowca ma aż 50-60 paczek. Z różnych względów, np. kiepskie warunki pogodowe lub duże natężenie ruchu drogowego, może okazać się, że dostawa jest utrudniona, a co za tym idzie – wydłuża się czas dostawy. Kurier w danym dniu jest zobowiązany dostarczyć wszystkie przesyłki, dlatego często pracuje on nawet do późnych godzin wieczornych.
Ile zarabia kurier?
Początki pracy na tym stanowisku bywają bardzo trudne. Bierze się to z tego, że kierowca nie zna jeszcze w doskonałym stopniu topografii miasta, więc nie jest w stanie szybko pokonać danej trasy. Skutkiem tego jest również mniejsza ilość paczek. W miarę zdobywania doświadczenia kierowcy dostaje on coraz więcej zleceń, a co za tym idzie – zarabia więcej. W wielu firmach kurierskich pracownik rozliczany jest na zasadzie pensji podstawowej oraz prowizji od dostarczonej paczki. Mediana zarobków na tym stanowisku w Polsce wynosi 2715 PLN. Osoby posiadające większe doświadczenie mogą liczyć na zarobki rzędu 3500 PLN i więcej.
Jak zostać kurierem?
Zawód ten nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia. Kurierem może zostać każda osoba, która posiada czynne prawo jazdy kategorii B. Upoważnia ona do kierowania samochodem osobowym oraz dostawczym do 3,5 tony. Często zdarza tak, że firma kurierska wymaga posiadania własnego pojazdu, którym kierowca będzie rozwoził towar. Coraz częściej od kandydatów na pracownika wymagane jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, co jest o wiele bardziej opłacalne od zwykłej umowy pracowniczej zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Kandydat na kierowcę powinien również być zdolny do pracy w stresie i pod presją czasu.
Podsumowanie
Praca kuriera jest bardzo ciekawym, dochodowym, ale także stresującym zawodem. Od pracownika wymaga się zdolności do pracy w stresie oraz umiejętności zarządzania czasem. Kierowcy bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie na Polskim rynku (sprawdź – praca dla kuriera w praca.money.pl).