Nazwiska, takie jak Holmes czy Poirot, przeszły do kanonu postaci fikcyjnych znanych niemalże na całym świecie.
Mowa oczywiście o prywatnych detektywach, których praca od pokoleń fascynuje rzesze ludzi. Jak ma się fikcja do rzeczywistości? Czym trudni się detektyw w prawdziwym życiu?
Biura detektywistyczne zajmują się prowadzeniem prywatnych śledztw na rzecz klientów. W Polsce agencje tego typu zaczęły powstawać od początku lat 90. Od tamtego czasu korzystanie z usług prywatnych detektywów stało się popularne wśród zwykłych Kowalskich, a przynajmniej mało kogo już dziwi.
Zawód detektywa nieodłącznie kojarzy się z policyjnymi śledztwami. Rzeczywiście, usługi detektywistyczne można podzielić na dwa sektory. Pierwszy, to właśnie praca w policji w roli tajnego pracownika, który, posługując się nieszablonowymi metodami pracy, niedostępnymi dla innych policjantów, rozwiązuje zawiłe sprawy kryminalne. Drugi sektor to usługi detektywistyczne całkowicie prywatne, pozostające w relacji detektyw- klient. Aby założyć biuro detektywistyczne trzeba posiadać licencję. Tę z kolei można zdobyć jedynie spełniając szereg warunków.
Kto może zostać detektywem?
Jeśli chodzi o polskie prawo, to wymogi wobec kandydata do zawodu detektywa są jasno określone i wyszczególnione w ustawie o usługach detektywistycznych. Niezbędne do spełnienia warunki to:
- ukończony wiek 21 lat,
- polskie lub unijne obywatelstwo,
- co najmniej średnie wykształcenie,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- niekaralność i brak zwolnień dyscyplinarnych z pracy w organach państwowych,
- nienaganna opinia od komendanta powiatowego,
- orzeczenie lekarskie o zdolności psychicznej do wykonywania zawodu detektywa,
- zaświadczenie o przebyciu szkolenia w zakresie przepisów obowiązujących w pracy detektywa.
Trudno ocenić, czy są to wymagania trudne do spełnienia. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz chlubnej lub niechlubnej przeszłości, która dla niektórych kandydatów może okazać się barierą nie do przejścia.
Detektyw to ktoś
To, czego detektyw z pewnością może się spodziewać po swoim zawodzie, to ciężka praca i podziw w oczach innych ludzi. Wielu pragnie przeżywać kryminalne przygody, w większości jednak poprzestaje na śledzeniu seriali kryminalnych lub książek detektywistycznych. Tylko niektórzy mają determinację i odwagę, by stać się prawdziwymi detektywami.