Stojąc przed wyborem zawodu, jednym z podstawowych pytań na jakie musimy sobie odpowiedzieć to to jaki charakter pracy chcielibyśmy wykonywać? Czy ma być to praca statyczna (za biurkiem), czy też chcemy pracę połączyć z aktywnością fizyczną pracując w terenie?

Tylko nieliczne osoby są w pełni zadowolone z swojej pracy, a przecież to my sami w swoim czasie niejako o tym zadecydowaliśmy – wyjąwszy sytuacje, kiedy to rynek pracy wymusił na nas przekwalifikowanie się. Praca w biurze czy w terenie? A może połączyć ze sobą jedno z drugim? A może produkcja filmowa i praca kelnerki podającej na planie filmowym kawę z eskspresu na nespresso kapsułki to będzie to? Przecież praca na planie filmowym to zajęcie „pod dachem” i w terenie.

Ci „aktywni” nie wyobrażają sobie, że można siedzieć za biurkiem osiem godzin. Może to być frustrujące. Wiele osób pracę w biurze uważa za dobrodziejstwo – regulowany czas pracy, sucho, ciepło no i stała pensja, dostęp do technologii i Internetu, brak wysiłku fizycznego, nawiązywanie nowych kontaktów i możliwość bycia na bieżąco ze sprawami firmy. Pracownik zza biurka ma swoje powody do narzekania – najwięcej z powodów zdrowotnych. Wielogodzinny, siedzący tryb życia powoduje ból kręgosłupa, ból karku, mrowienie w stopach, drętwienie łydek czy opuchliznę stóp. Winę za to w większości ponosi pracodawca, który nie wyposażył biura w meble ergonomiczne. W dzisiejszych czasach pracuje się na komputerach, więc mogą być kłopoty ze wzrokiem – pogarszająca się ostrość widzenia i uczucie ciągłego zmęczenia oczu. Warto wiedzieć, że pracownikowi pracującemu na komputerze przysługuje badanie u okulisty i okulary korygujące wzrok „ gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DZ.U. nr 148, poz. 973) pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia w okulary korygujące wzrok osoby u niego zatrudnione (nawet praktykanta czy stażystę)….Okulary takie muszą być zgodne z zaleceniem lekarza (par. 8 ust. 2 w związku z par. 2 pkt 4 rozporządzenia).

Pracownikom biurowym dokucza też nuda, bo co może być pasjonującego w przewracaniu sterty papierów na biurku, przefaksowaniu dokumentów i wykonaniu kilku telefonów? Skarżą się na małą aktywność w czasie pracy, pracę przed monitorem przez większość dnia, siedzenie w zamkniętym pomieszczeniu i zakłócanie toku pracy przez stale coś chcących kolegów.

Dla chcących pracować w terenie, taka praca ma do zaoferowania kilka istotnych zalet. Można być aktywnym fizycznie, wykonywać różne zadania – brak więc schematyzmu, nie siedzi się za biurkiem, nie ma potrzeby ubierania się w garnitur i brania udziału w „biurowych podchodach”. Minusami takiej pracy jest zmęczenie fizyczne, większa zapadalność na choroby i urazy, ograniczony kontakt ze współpracownikami, mniej docierających informacji o firmie no i mała szansa na to, że szef zauważy nasze starania w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here