Panele PV coraz częściej zobaczyć można na dachach przeciętnych, polskich domów. Wydaje się, że do rozwiązania tego przekonujemy się coraz chętniej, a inwestycja w panele wydaje się nam coraz bardziej opłacalna. Czy jednak panele fotowoltaiczne sprawdzają się tak samo dobrze latem i zimą? Jeżeli nie, to jak sobie z tym poradzić?
Panele słoneczne w lecie i w zimie
Jeżeli decydujemy się na montaż paneli PV, warto pamiętać, że panujące w naszym kraju warunki klimatyczne nie zawsze sprzyjają tego rodzaju rozwiązania. Z drugiej jednak strony w wielu krajach, w których warunki są jeszcze mniej korzystne niż u nas rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika sprawdza się doskonale i pomaga w dużej mierze zasilić znacznie więcej, niż tylko gospodarstwa domowe.
Stosowaną zarówno w Polsce, jak i za granicą strategią jest sezonowa sprzedaż nadwyżek produkowanej przez panele PV energii i rozliczenie tych nadwyżek również w energii w czasie trwania mniej słonecznej pory roku. W praktyce nie pozwala to na osiągnięcie całkowitej samowystarczalności, ale prowadzi to do radykalnego zmniejszenia kosztów energii.
Jak oszczędzać energię?
Energię można oszczędzać na rozmaite sposoby. Warto przede wszystkim zainwestować w urządzenia – a zwłaszcza oświetlenie, które charakteryzują się lepszymi parametrami elektrooszczędności. Ważne wydaje się przede wszystkim to, by do oświetlenia stosować rozwiązania zużywające mniej prądu (np. oświetlenie LED).
Kupując dowolne urządzenia elektryczne do domu (jak sprzęt AGD i RTV) warto koncentrować się głównie na tych, które energii zużywają mało. Dobrze jest zwrócić uwagę również na kwestię ich wydajności.
Oszczędność a kwestia wydajności
Bezwzględne zużycie energii elektrycznej jest jedną kwestią, a inną – wydajność urządzeń używanych w domu, czyli efekty osiągane, przy danym zużyciu. W praktyce nawet bardzo oszczędzające energię urządzenia, jeżeli nie są wydajne, niekoniecznie będą powodowały oszczędności.
Aby faktycznie zmniejszyć wydatki gospodarstwa domowego na energię elektryczną, należy w swoich wyborach koncentrować się na urządzeniach, które pozwalają osiągać pożądane efekty, przy jednoczesnym, relatywnie niskim zużyciu. Wartość parametru wydajności energetycznej znaleźć można często w opisie technicznym urządzeń.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy