Wybór lokaty bankowej nie jest łatwym zadaniem. Różnorodność ofert sprawia, że ciężko podjąć ostateczną decyzję – tak, by wypracować maksymalny zysk. Dlatego należy zwrócić uwagę na oprocentowanie, od którego w dużej mierze zależy wysokość odsetek.
Statystyki pokazują, że lokaty – jako sposób oszczędzania – wybiera 28 proc. Polaków. Jest to związane m.in. z bezpieczeństwem kapitału oraz gwarancją zysków.
Rodzaje oprocentowania
Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania. Istotną rolę odgrywa jego rodzaj: stałe, zmienne, dynamiczne.
Najczęściej spotykane jest oprocentowanie stałe – utrzymujące się na tym samym poziomie przez cały okres trwania lokaty. Tak jest m.in. w przypadku lokaty Happy Plus – wynosi ono 2,50% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy-plus).
Oprocentowanie zmienne – jak sama nazwa wskazuje – zmienia się w czasie trwania lokaty. W takim przypadku lokaty mogą być wyżej oprocentowane.
Im dłuższy okres lokaty, tym wyższe oprocentowanie?
Chociaż z reguły promocyjne oprocentowanie dotyczy lokat krótkoterminowych, często banki premiują osoby decydujące się na zdeponowanie środków na dłuższy okres. Są to tzw. lokaty z oprocentowaniem dynamicznym.
Doskonałym przykładem jest lokata Fair Play dostępna w ofercie Idea Banku. Można zyskać nawet do 2,25% w przypadku założenia lokaty na 24 miesiące. Natomiast w przypadku założenia lokaty sześciomiesięcznej oprocentowanie wynosi 1,75% w skali roku, zaś lokata 36-miesięczna pozwala osiągnąć zysk wyliczany z oprocentowania na poziomie 2,10% (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy-plus).
Wartość oprocentowania podawana w skali roku
Wybierając lokatę pod kątem najwyższego oprocentowania, musisz mieć świadomość, że jest ono podawane w skali roku. W praktyce oznacza to niższe zyski niż wartość oprocentowania, jeśli zdecydujesz się na lokatę trwającą mniej niż 12 miesięcy.
Przykład. Chcąc wyliczyć zysk z trzymiesięcznej lokaty z oprocentowaniem stałym na poziomie 2,50% , należy oprocentowanie podzielić na 12 miesięcy, a następnie wartość pomnożyć przez 3 miesiące.
Zanim zdecydujesz się na lokatę, porównaj dostępne oferty
Każdy bank posiada co najmniej kilka ofert lokat, co oznacza dużą różnorodność w tym zakresie. Chcąc osiągnąć maksymalny zysk, nie można pozwolić sobie na przypadkową ofertę. Dlatego warto posłużyć się rankingiem lokat bankowych, dostępnych np. pod adresem https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Dzięki temu możesz dostosować konkretny produkt do swoich potrzeb oraz oczekiwań.