Kasa fiskalna w sklepie internetowym - konieczna czy nie?

Kasa fiskalna to urządzenie, za którym przedsiębiorcy generalnie nie przepadają. Szczególnie ci, na których ten obowiązek nałożono, a wcześniej jej posiadać nie musieli. Jednakże kasy fiskalnej nie należy się bać. W wielu przypadkach może ona być nawet ułatwieniem przy raportowaniu sprzedaży. To, czy kasa fiskalna jest konieczna nie wynika z tego, czy właściciel sklepu jest płatnikiem VAT czy nie. Decydują o tym inne czynniki.

Kto nie musi używać kasy fiskalnej?

Zasadniczo, kasy fiskalnej nie muszą posiadać te sklepy, które dokonują sprzedaży na rzecz innych podmiotów gospodarczych, czyli firm, instytucji czy innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Nie muszą jej też posiadać sklepy, których roczne przychody nie przekraczają 20 tysięcy złotych oraz te, które prowadząc sprzedaż przez internet, rozliczają się bezgotówkowo, np. w formie przelewów bankowych.

Kiedy sklep internetowy musi posiadać kasę fiskalną?

Obowiązek używania kasy fiskalnej spoczywa na tych sklepach internetowych, które:

– handlują czystymi i zapisanymi nośnikami danych
– sprzedają części i akcesoria do samochodów (nie dotyczy motocykli)
– sprzedają sprzęt elektroniczny – radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny
– sprzedają sprzęt fotograficzny (nie dotyczy części i akcesoriów)
– sprzedają biżuterię
– handlują tytoniem
– handlują napojami alkoholowymi powyżej 1,2% alkoholu oraz piwem i mieszaninami piwa o mocy powyżej 0,5% alkoholu
– sprzedają perfumy
– sprzedają bilety w komunikacji pasażerskiej

Paragon czy faktura?

Gdy właściciel sklepu internetowego posiada kasę fiskalną, jest zobligowany do wystawienia paragonu, a na prośbę klienta również faktury. Gdy kasy nie ma, sprzedawca wystawia fakturę, a gdy nie dysponuje dokładnymi danymi klienta, dowód sprzedaży. W przypadku sprzedaży wysyłkowej osobom fizycznym mieszkającym w którymś z państw Unii Europejskiej, sklep musi wystawić fakturę.

Niezależnie od ww. zasad, należy uważnie śledzić przepisy fiskalne, gdyż ulegają one częstym zmianom. W przypadku korzystania z usług biura rachunkowego, na pewno przedsiębiorca zostanie o tym powiadomiony.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułSkuteczne opisy produktów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here