Praca audytora jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Zależnie od normy, jaką się kontroluje może ona skupiać się głównie na analizowaniu dokumentów albo na wykonywaniu badań, pomiarów i obliczeń.

 Najpopularniejsza jest praca jako audytor normy IS0 9001, ponieważ jest to najczęściej wdrażany system certyfikowany. Aby  rozpocząć pracę na tym stanowisku trzeba oczywiście zdobyć odpowiednie kwalifikacje na  iso szkoleniach. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda taki kurs i na czym polega praca audytora.

ISO szkolenia dla audytorów

Kurs przygotowujący do pracy na stanowisku audytora trwa najczęściej kilka dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że znajomość normy oraz odpowiednie kierunkowe wykształcenie są warunkami zapisania się na iso szkolenie. Podczas zajęć kursanci poznają szczegóły praktycznej implementacji założeń normy. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest poznanie metodologii przeprowadzania audytu. Tutaj bardzo istotne jest branie czynnego udziału w ćwiczeniach praktycznych, które znakomicie przygotowują do wypełniania obowiązków na stanowisku audytora. Warto też uczestniczyć w dyskusjach dotyczących rozwiązywania problemów najczęściej spotykanych podczas przeprowadzania audytów. Po takim szkoleniu uczestnik posiada odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne, aby podjąć pracę na stanowisku audytora normy ISO 9001.

Na czym polega praca audytora?

Audytor zajmuje się przede wszystkim przeprowadzaniem audytów. Trzeba jednak zauważyć, że spora część jego pracy polega na odpowiednim zaplanowaniu całego procesu oraz przygotowaniu np. opracowaniu dokumentacji: harmonogramu, list kontrolnych itp. Sam audyt w dużej mierze polega na dokładnym przeglądaniu dokumentacji dotyczącej Systemu Zarządzania Jakością. Audytor dużo czasu spędza też na przeprowadzaniu wywiadów z pracownikami na różnych stanowiskach. Ponadto do zadań audytora należy również opracowywanie raportu i przedstawianie go przedstawicielom najwyższego kierownictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here