Księgowość jest nieodzownym elementem działalności każdej firmy. Prowadzenie księgi rachunkowej, czy roczne rozliczenia z Urzędem Skarbowym to codzienność, z którą zmagają się wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce. Na prowadzenie własnego działu księgowego, który generuje duże koszty związane między innymi z zatrudnieniem i szkoleniami pracowników, czy zakupem specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, mogą pozwolić sobie tylko duże firmy, z pokaźnym kapitałem.
Mniejsi przedsiębiorcy mogą próbować rozliczać się samodzielnie, bez pomocy profesjonalnych księgowych, lecz jest to rozwiązanie dość ryzykowne. Stale zmieniające się przepisy wymagają bieżącego śledzenia, weryfikacji i wprowadzania aktualnych zmian, co jest procesem czasochłonnym, odsuwającym jednocześnie uwagę od podstawowej działalności firmy oraz może narażać firmę na niepotrzebne koszty związane z pomyłkami w księgowości. By zmniejszyć ryzyko pomyłek oraz ograniczyć koszty prowadzenie własnej działalności największa część rynku mikro i małych firm w Polsce, podejmuje decyzję o prowadzeniu rozliczeń księgowych przy wykorzystaniu firm zewnętrznych. Kiedy już zdecydujemy się na outsourcing księgowy pozostanie nam jedynie wybór najbardziej odpowiedniego biura rachunkowego. Obecność na rynku dużej ilości firm specjalizujących się
w księgowości sprawia, że wybór jednej z nich nie jest łatwy. Zakres świadczonych usług oraz metodologia pracy stosowane przez różne biura księgowe, może się diametralnie różnić, dlatego stając przy wyborze odpowiedniego biura księgowego, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną.
Kompleksowa obsługa księgowa dostosowana do potrzeb klienta
Dobre biuro księgowe to przede wszystkim, takie które zatrudnia szereg fachowców, specjalizujących się w wąskich dziedzinach księgowości i przydzielając im wyłącznie zadanie z zakresu ich specjalizacji.
Elementem wyróżniającym dobre biura rachunkowe jest również korzystanie przez nie z najnowszych systemów informatycznych przeznaczonych do obsługi procesów finansowo-księgowych. Dzięki Elektronicznemu Obiegowi Dokumentów unika się czasochłonnego przekazywania ich fizycznych wersji między klientem, a biurem księgowym, dzięki czemu firma outsourcingowa może szybciej realizować powierzone jej zadania. Digitalizacja dokumentów pozwala równocześnie na lepszą ich archiwizację oraz całodobowy dostęp do stale aktualizowanych danych księgowych. Ważnym elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę nawiązując współpracę z biurem księgowym jest również bezpieczeństwo naszych danych, zarówno w zakresie IT, jak i ochroną przed dostępem do nich osób niepowołanych. Wybierając biuro księgowe należy również przyjrzeć się temu, jakie dodatkowe wsparcie może zapewnić naszemu przedsiębiorstwu firma outsourcingowa. Poza procesowaniem danych księgowych, biura rachunkowe często oferują usługi związane z zarządzaniem płatnościami, kalkulacją podatków, czy przeprowadzaniem inwentaryzacji oraz świadczą szereg usług doradczych.