Przez całe nasze życie podpisujemy wiele różnego rodzaju umów: umowę o pracę, umowę kupna i sprzedaży, umowę ubezpieczeniową czy z dostawcą internetu – przykłady można mnożyć. Często okazuje się jednak, że nie sprawdziliśmy umowy zbyt dobrze, podpisaliśmy ją nierozważnie i sami do końca nie wiemy, na co się zgodziliśmy. Zamiast więc dowiadywać się o tym po fakcie, dobrze przygotujmy się zanim podpiszemy kolejne zobowiązanie. Jak to zrobić?

Poprośmy o przesłanie projektu umowy

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Dlatego dajmy sobie czas na spokojne przeczytanie umowy. Najlepiej zrobić to w domu, gdzie możemy sprawdzić treść poszczególnych zapisów w internecie, skonsultować z członkiem rodziny lub profesjonalnym prawnikiem. Takiej możliwości nie będziemy mieć, jeśli umowę przeczytamy na szybko tuż przed jej podpisaniem.

Nie bójmy się pytać

Nikt z nas nie jest wszechwiedzący. Jeżeli więc w umowie pojawiły się niejasne dla nas sformułowania, poprośmy o ich wyjaśnienie, a nawet – dokładne opisanie. Nie zapominajmy, że  drugiej stronie zależy na podpisaniu umowy równie mocno co nam (a czasami jeszcze bardziej), więc z pewnością będzie dla nas pomocna.

Negocjujmy

Kolejną ważną sprawą jest negocjowanie warunków umowy. Pamiętajmy, że my także mamy coś do powiedzenia na ten temat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą wynegocjować dużo lepsze warunki, niż są im oferowane. Zaznaczmy więc punkty, które chcemy zmienić i zgłośmy swoje propozycje drugiej stronie. Poszukajmy rozwiązania, które zadowoli wszystkich.

Sprawdźmy firmę

Sprawdzenie firmy jest szczególnie ważne gdy podpisujemy umowę na dłużej i ma ona wpływ na nasze finanse. Może to więc być umowa z deweloperem na zakup nowego mieszkania, czy też umowa o pracę lub – w przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą – umowa o współpracy. Zawsze sprawdzajmy rejestr osób zadłużonych, aby zweryfikować, czy znajdują się tam nasi potencjalni kontrahenci. Jeśli tak, to warto dobrze się zastanowić, czy nawiązywać współpracę – może ona bowiem  przysporzyć nam więcej problemów niż korzyści.

Przeczytajmy umowę przed jej podpisaniem

Jeżeli ustaliliśmy, że wszystko jest w porządku oraz wynegocjowaliśmy korzystne dla nas zmiany, zawsze przeczytajmy umowę jeszcze raz, tuż przed jej podpisaniem. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze ustalenia rzeczywiście zostały ujęte w umowie i podpisujemy to, na co się umówiliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here