Urządzenia elektryczne w biurze mogą pochłaniać spore ilości energii elektrycznej. Jak płacić mniejsze faktury za prąd? Po pierwsze zmienić sprzedawcę, a po drugie zmienić nawyki.

Przenosiny rachunku za energię

Opłaty za prąd można zmniejszyć poprzez zmianę sprzedawcy. Warto np. za pomocą porównywarki cen prądu EnergiaDirect.pl rozejrzeć się, która spółka obrotu energią oferuje najniższą cenę kWh. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej często oznacza niższe rachunki o nawet 30%. Formalności związane z przeniesieniem faktury można zlecić nowemu sprzedawcy. Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeanalizować, a także wszelkie załączniki do umowy. Oprócz ceny za kWh należy wziąć pod uwagę wysokość opłaty handlowej oraz inne dodatkowe opłaty.

Korzystanie z sprzętu elektrycznego i oświetlenia

Według statystyk znalezionych w Internecie urządzenia elektryczne w niewielkiej firmie pochłaniają aż 30% energii. Sporo prądu pobiera choćby drukarka atramentowa. Warto ją zastąpić drukarką laserową, która wykazuje się większą oszczędnością energii. Ogólnie rzecz biorąc lepiej wydać nieco większy budżet i zakupić sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Klimatyzacja, która jest zainstalowana w większości pomieszczeń biurowych może być, jeśli w nieoptymalny sposób się z niej korzysta, źródłem sporego poboru energii i tym samym wysokich rachunków za prąd. Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które w sposób automatyczny steruje klimatyzacją. Z danych zaprezentowanych jakiś czas temu przez International Energy Agency na oświetlenie w Europie jest przeznaczanych 14% zasobów energii. Nadal niestety w niektórych biurach króluje oświetlenie starego typu. Zwykłe żarówki powinny jednak już dawno odejść w niepamięć, bo pobierają o 90% więcej prądu niż żarówki ledowe. Tutaj także warto zainwestować w automatyczne sterowanie.

Edukacja pracowników

Oszczędzanie energii w biurze nie obejdzie się bez czynnego udziału pracowników, warto zatem organizować w firmach szkolenia o racjonalnym korzystaniu z energii. Z licznych badań wynika, że pracownicy są otwarci na edukację z zakresu oszczędzania energii elektrycznej. Wielu przyznaje, że nawyki dotyczące korzystania z urządzeń czy oświetlenia zabiera do pracy z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here