Elektryczne wózki widłowe są sprzętem, wykorzystywanym do pracy w zamkniętych pomieszczeniach – sklepach, magazynach, hurtowniach czy halach produkcyjnych. Ich podstawową zaletą jest brak emisji szkodliwych spalin oraz niski stopień generowanego hałasu. Poza tym wózki te są również stosunkowo tanie w eksploatacji, ponieważ zasilane są akumulatorami w tym: bateriami trakcyjnymi lub monblockami żelowymi.
Ze względu na typ zastosowanego napędu wózki widłowe dzieli się na: spalinowe, elektryczne i gazowe. Różnią się one od siebie przede wszystkim stopniem emisji szkodliwych spalin oraz generowanym hałasem.
Baterie trakcyjne do elektrycznych wózków widłowych
Akumulator jest podstawą funkcjonowania każdego elektrycznego wózka widłowego. Służy on do magazynowania energii, a jednocześnie pełni rolę przeciwwagi sprzętu. Najlepszą opcją jest wybór wózka widłowego marki Still, którego bateria charakteryzuje się wysokimi parametrami użytkowymi. Dzięki temu praca takiego wózka jest efektowna i ekonomiczna. Istotne przy tym jest to, że moc akumulatora uzależniona jest w głównej mierze od gęstości właściwej elektrolitu. Warto przy tym pamiętać również, że wózek nie powinien być użytkowany do całkowitego wyczerpania się baterii. Natomiast jej żywotność uzależniona jest w głównej mierze od sposobu użytkowania widlaka, a także od przestrzegania zasad konserwacji sprzętu.
Akumulatory żelowe do wózków widłowych
Dobrym zamiennikiem dla baterii trakcyjnych są akumulatory żelowe, które również są bardzo popularne. Podstawową wadą, wynikającą z wykorzystywania akumulatorów żelowych jest ich krótka żywotność. Na ich niekorzyść przemawia również cena – koszt takich akumulatorów jest zazwyczaj dużo wyższy niż tradycyjnych baterii. Wśród ich wad można wymienić również: brak możliwości doładowania, duże prawdopodobieństwo przegrzania baterii, które może znacząco wpłynąć na jej żywotność. Zastosowanie akumulatorów żelowych ma również swoje zalety, do najważniejszych można zaliczyć:
- brak konieczności uzupełniania wody w bateriach przez cały okres ich użytkowania,
- dużą oszczędność prądu,
- stosunkowo niskie koszty eksploatacji wózka.
Ciekawą opcją są również baterie litowo-polimerowe, których podstawową zaletą jest bardzo szybki czas ładowania. Ich wadą jest natomiast bardzo wysoka cena w porównaniu do baterii trakcyjnych i żelowych.