Wśród wielu technik drukarskich, jedną z najbardziej cenionych jest druk offsetowy. Metoda druku płaskiego, wykorzystująca klisze i płyty drukarskie, charakteryzuje się wysoką jakością i najczęściej stosuje się ją przy wysokich nakładach. Kiedy i dlaczego warto wybrać drukarnię offsetową?
Drukarnia offsetowa
Drukarnia offsetowa zlokalizowana jest zazwyczaj w większym budynku lub hali. Druk offsetowy wymaga przygotowania, a maszyna drukarska jest urządzeniem złożonym w porównaniu na przykład do drukarki cyfrowej i zajmuje więcej miejsca. Zanim wydrukujemy pożądany wolumen, musimy przygotować płytę drukową, czyli matrycę. Jest to wzór, z którego obraz zostanie przeniesiony docelowo na podłoże drukowe. Maszyny drukarskie zaopatrzone są w tym celu w zależności od producenta między innymi w walce, cylindry i wałki z farbą, które przenoszą druk na papier lub inny materiał.
Dla kogo druk offsetowy
Przyjęło się myślenie, że drukarnia offsetowa realizuje zlecenia tylko na duże nakłady i drukuje głównie dla właścicieli gazet czy wydawnictw. Rzeczywiście kiedyś tak było ze względu na fakt, że dużą częścią kosztu wydruku jest przygotowanie matrycy do druku. Jednak rozwój technologii sprawił, że już nie tylko czasopisma, ulotki i książki drukuje się tą techniką. Drukarnie offsetowe mają również szeroką ofertę dla klientów indywidualnych.
Cena druku offsetowego za sztukę – na przykładzie krakowskiej drukarni Gomeo – zbliża się do ceny wydruków cyfrowych często już przy wolumenie stu sztuk, a w zamian ich jakość jest niewspółmiernie wyższa. Przy dużych nakładach, na przykład w przypadku wizytówek już od 250 sztuk, druk offsetowy jest kosztowo bezkonkurencyjny.
Maszyny do druku offsetowego wykorzystują większe formaty arkusza, a jego cena maleje w przeliczeniu na sztukę proporcjonalnie do wzrostu wolumenu, ponieważ koszty przygotowania matryc rozkładają się na cały nakład. Warto dodać, że druk offsetowy pozwala drukować duże formaty, jak na przykład mapy. Możemy też zastosować w nim różne gramatury i rodzaje papieru oraz drukować na nietypowych materiałach.
Żyj kolorowo
Główną zaletą druku wykonanego w drukarni offsetowej jest jego jakość i możliwość wykorzystania dowolnej ilości barw. Oprócz kolorów CMYK, możemy skorzystać także z palety Pantone, czy innych niestandardowych barw.
Jeśli chcemy na przykład zaskoczyć naszych klientów kolorowymi ulotkami z dodatkiem złotej farby czy srebrnej, zastosować inne uszlachetnienia, a całość wydrukować na kartonie lub papierze czerpanym, z pewnością drukarnia offsetowa sprosta naszym oczekiwaniom.
A minusy?
Zadrukowany papier musi schnąć przez jakiś czas, więc w drukarni offsetowej niczego nie wydrukujemy „od ręki”. Musimy jeszcze doliczyć czas przygotowania kliszy i formy drukarskiej. Mimo tej niedogodności, wysoka jakość, możliwość drukowania na nietypowych materiałach, duży wybór formatów i rodzajów papieru sprawiły, że drukarnie offsetowe stanowią już 60% rynku, a ich liczba nadal rośnie.