Druk cyfrowy jest wynalazkiem stosunkowo nowym, ale szybko wkomponował się we współczesny świat i w wymagania jest stawia on nowoczesnym drukarnią. Doskonale uzupełnia tradycyjną technologię druku offsetowego. Dzięki szybkiej, w porównaniu do tradycyjnej metody druku, realizacji zleceń i możliwości zamówienia małych nakładów zyskał on dużą popularność we współczesnym przemyśle poligraficznym.
Jak to działa i jakie ma zalety?
Drukowanie cyfrowe wykonuje się przy wykorzystaniu komputera. Przy pomocy specjalnego programu materiał przeznaczony do druku przetwarza się na postać cyfrową a następnie dokonuje się odpowiednich kalibracji, aby odpowiednio przygotować go do druku. Obraz jest przenoszony bezpośrednio na podłoże drukowe. Druk cyfrowy oferuje wiele możliwości, których brak tradycyjnym metodą drukarskim. Jego główne zalety to:
- czas realizacji zleceń – faza przygotowawcza trwa bardzo krótko,
- prędkość druku – znacznie szybsza niż w typowych drukarkach komputerowych,
- powtarzalność procesu – każda odbitka jest identyczna,
- ograniczenie kosztów drukowania – szybkie przesyłanie prac i brak kosztownego procesy przygotowania,
- możliwość personalizacji – szereg możliwości, jak np. skalowanie, czy też łatwe i pełne zarządzanie kolorem.
Metoda ta, jak wszystko na tym świecie, nie ma tylko samych zalet. Do jej głównych wad zalicza się jakość druku, który jest niewiele, ale jednak zauważalnie gorszy od offestu. Wymienia się również stosunkowo mały format papieru i wysokie koszta maszyn drukarskich.
Technika ta jest przeznaczona głównie dla odbiorców, którzy nie potrzebują dużych nakładów i zależy im na szybkiej realizacji zlecenia. Przy takich zleceniach jest ona najbardziej opłacalna. Sprawdziłem, że każda poznańska drukarnia cyfrowa oferuje możliwość druku już od jednej sztuki. Głównymi jego odbiorcami są ludzie potrzebujący krótkie serie materiałów. Druk cyfrowy jest młodą techniką i ciągle się rozwija. Technologia ciągle idzie na przód, a metoda ta jedna z najmłodszych metod drukarskich wydaj się najbardziej perspektywiczna.