W wielu firmach, nie tylko tych z branży internetowej, coraz większą uwagę przykłada się do robienia zapasowych kopii bezpieczeństwa dla określonych plików oraz folderów. Dane są w ten sposób stosownie zabezpieczone. Nie trzeba obawiać się, że skorzysta z nich konkurencja, bądź że jakiekolwiek wiadomości firmowe mogłyby przepaść.
Zalety backupu
Kopie zapasowe, czyli back up są niezbędne, gdyż nośniki takie jak pendrive, DVD, dyski, czy inne są nietrwałe. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że mogą ulec zniszczeniu. Wystarczy, że sprzęt taki zniszczy się lub przestanie działać. Dodatkowym zagrożeniem są różnego rodzaju wirusy, co do których wiadomo, że są groźne, gdyż można utracić wszystkie dane. Utworzony back up można tak samo przechowywać na nośnikach różnego rodzaju, aczkolwiek najrozsądniej będzie zamieścić wszystkie dane w tak zwanej chmurze. Wówczas odpowiedni specjaliści będą nimi zarządzać i chronione będą one przez całą dobę. Obecnie, realia są takie, że należy dbać o pewne zabezpieczenia, gdyż inaczej nie można będzie czuć się bezpiecznym o firmowe zasoby.
Dwa rodzaje kopii zapasowych
Decydując się na kopie zapasowe, można wybierać pomiędzy dwoma rodzajami. Pierwszy z nich to back up pełny, a więc kopia zapasowa całego dysku, łącznie z systemem operacyjnym. Przywracanie i odtwarzanie kopii zapasowej jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu. To korzystne, gdyż w szybki i łatwy sposób można docierać do pożądanych danych. Jest to rozwiązanie, jakie na pewno sprawdzi się w przypadku awarii, czy zepsucia działania jakiegoś programu. Głównie, całościowy back up poleca się przeprowadzać w większych firmach.
Można też zdecydować się na drugie rozwiązanie, czyli back up częściowy. Jest to kopia ręcznie wybranych plików, obejmująca tylko ich obszar.
Pliki przechowywane są na zewnętrznych serwerach, takich jak chociażby Google Drive. To rozwiązanie obejmuje tylko i wyłącznie potrzebne pliki. Aczkolwiek, warto uważać, gdyż w przypadku awarii ochronione zostaną jedynie zaznaczone dane, a resztę można utracić.