Dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym

Odpowiednia higiena i dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym dotyczy nie tylko zasad stosowanych podczas wykonywania każdego zabiegu, ale również utrzymywania w warunkach wręcz sterylnych miejsca wykonywania usług kosmetycznych. Mówi o tym ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Co więcej, kwestie zachowania idealnego bezpieczeństwa mają dzisiaj jeszcze większe znaczenie, jeśli uwzględnimy wciąż trwającą pandemię koronawirusa. 

Narzędzia pracy w gabinecie kosmetycznym 

Obowiązkiem właściciela gabinetu kosmetycznego jest dbanie o należytą higienę i dezynfekcję wszelkich narzędzi kosmetycznych, z których korzysta się w ramach przeprowadzanych zabiegów. Dezynfekcję sprzętu i narzędzi należy przeprowadzać przed i po każdym zabiegu oraz przechowywać je w odpowiedni sposób, w warunkach sterylnych. Do dezynfekcji większości narzędzi służy profesjonalny autoklaw kosmetyczny, dezynfekcję przeprowadzać mogą również specjalne placówki, w tym szpitale, które oferują tego rodzaju usługi komercyjne. 

O ile jest to możliwe, zabiegi kosmetyczne powinny być realizowane przy użyciu jednorazowych narzędzi, w tym koniecznie jednorazowych igieł, pilników czy końcówek sprzętów z zakresu medycyny estetycznej. 

Dezynfekować trzeba stanowisko pracy, w tym leżankę dla klienta gabinetu kosmetycznego, krzesła, fotele, stoliki i wszelkie akcesoria pomocnicze. Dezynfekcji powinny podlegać całe pomieszczenia gabinetów. W tym celu najlepiej przeprowadzać regularne ozonowanie. Tego rodzaju usługi wykonują między innymi profesjonalne firmy sprzątające. 

Dezynfekcja skóry klienta gabinetu kosmetycznego 

Przed realizacją zabiegów kosmetycznych należy poddać dezynfekcji fragment skóry, który będzie poddawany zabiegowi. W tym celu koniecznym jest wykorzystanie preparatów odkażających w pełni bezpiecznych do kontaktu skórnego. 

Przed wejściem do salonu kosmetycznego klient powinien zdezynfekować dłonie, płyn do dezynfekcji dłoni musi zapewnić każdy gabinet kosmetyczny. 

Po co dezynfekować narzędzia i gabinet kosmetyczny?

Zabiegi, podczas których kosmetyczka ma kontakt ze skórą klienta, a nierzadko również jego krwią, mogą narażać na zakażenie się groźnymi chorobami, w tym wirusem zapalenia wątroby typu C czy HIV. Wirusy mogą być też przenoszone na narzędziach i wszelkich akcesoriach, które są w zasięgu przeprowadzanych zabiegów. 

Pamiętaj, aby przed realizacją wybranego zabiegu kosmetycznego, spytać o standardy gabinetu w zakresie sterylności pracy. Obiekty, które nie stosują podstawowych zasad higieny i dezynfekcji podlegają karze finansowej. Przede wszystkim chodzi jednak o nasze zdrowie. Wybieraj tylko salony kosmetyczne z wieloletnim doświadczeniem na rynku i takie, które jasno przedstawiają zasady stosowanej dezynfekcji w obiekcie. Manicure hybrydowy wykonany w wątpliwej jakości salonie może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Musisz zdać sobie sprawę, że zakażenie wirusem może być nieuleczalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here