crowdfunding

Crowdfunding jest to coraz bardziej popularne zjawisko. Jest on nie jako formą zbierania pieniędzy w realizacji biznesowych celów. Polska nie jest jedyna pod względem korzystania z takiej formy. Crowdfunding jest to innymi słowy zbieranie pieniędzy przez internet. Taka forma nie jest regulowana przez państwo w Polsce. Stąd biorą się właśnie problemy związane z interpretacją tej dziedziny. Przede wszystkim zdarzają się kłopoty, na tle kwestii podatkowej. W zależności od charakteru zbiórki, może na nas ciążyć obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Oto wszystkie podstawowe informacje, które warto wiedzieć o crowdfundingu. 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/crowdfunding-polska/

Crowdfunding w Polsce – podstawowe informacje

Jeżeli mówimy o crowdfundingu, to w grę wchodzą dwa jego rodzaje: nieodpłatny i opłatny. W pierwszym przypadku zwracający, nie dostaję w żadnej żadnego oświadczenia. Jeżeli chodzi jednak o ten drugi, czyli odpłatny, to skarbówka traktuje zebrane fundusze, jako przychód z działalności gospodarczej. Interpretacje przepisów dotyczące crowdfundingu mogą różnić się od siebie w indywidualnych sytuacjach. Najlepiej jest zatem zasięgnąć informacji ze sprawdzonego źródła. Mowa tutaj o Krajowej informacji Skarbowej. Wszystkie niezbędne numery telefonów znajdziemy na stronie internetowej właśnie tej instytucji.

Crowdfunding Polska – nieodpłatny i odpłatny

Zbiórka crowdfundingowa jest nieodpłatna oraz wspierający nie otrzymuje w zamian żadnego świadczenia, wówczas składa taka jestem uważana za darowiznę. Pamiętajmy jednak, że posiadamy obowiązek płatności podatków od darowizny dopiero w przypadku gdy kwota przekroczy 4902 zł. Kwoty te obejmują wszystkie wpłaty od jednej osoby dokonane w okresie 5 lat. Dlatego powinniśmy sprawdzić ile było takich wpłat od jednej osoby w ciągu 5 lat, ponieważ wówczas mamy obowiązek wniesienia opłaty podatku od darowizny.

Jeżeli zbiórka jednak jest odpłatna, to w takim razie w momencie wpłaty osoba otrzymuje świadczenie. Organy podatkowe traktują zebrane fundusze, jako przychód z działalności gospodarczej. Taki przychód polega na opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Crowdfunding i VAT

W przypadku podatku VAT interpretacja nie jest niestety jednoznaczne. Niektórych przypadkach będzie tak, że mimo zebranych środków stanowiących przychód, nie podlegają one opodatkowaniu VAT. Kiedy takie coś będzie miało miejsce znak zapytania w momencie gdy wpłata nie jest uzależniona od świadczenia wzajemnego, wspierający środki nie uzależnia wykonania świadczenia od wysokości płatne kwoty. W takim przypadku przez brak bezpośredniego związku między wykonaniem świadczenia, a utrzymania dodatkami, zapłata nie ma charakteru wynagrodzenia oraz nie podlega opodatkowaniu VAT. Dobrze jest wspomnieć, że crowdfunding nie podlega żadnym regulacjom prawnym związanym ze zbiórkę publiczną.

Zobacz też: http://www.dynamico.pl/kredyty-dla-przedsiebiorcow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here