Oferty banków są nader szerokie, począwszy od kredytów gotówkowych, hipotecznych, inwestycyjnych czy obrotowych.

Każda z tych ofert znacząco różni się od siebie. W tym artykule poruszymy kwestię kredytu obrotowego. Banki przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki wymagają przedłożenia różnych dokumentów. Uzyskanie kredytu opiewającego na dużą kwotę pieniędzy może być bardzo ciężkie, ale wykonalne. Wszystko zależy między innymi od zdolności kredytowej klienta, formy zabezpieczenia i biznesplanu.

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu obrotowego

Kredyty obrotowe udzielane są firmom na zakup towarów, którymi chcą obrócić. Z tej formy pożyczki najczęściej korzystają firmy, które potrzebują pieniędzy na bieżące wydatki. Za pożyczone pieniądze można zapłacić między innymi za:

  • zakup towarów;
  • bieżące opłaty – czynsz za wynajem biura, magazynu, media;
  • paliwo;
  • opłacenie kontrahentów;

Kredyt obrotowy może być udzielony nawet na kwotę rzędu 300 000 złotych. Jednak osoby otwierający swój pierwszy biznes na pewno nie otrzymają tak wysokiej pożyczki. Nowo powstałe firmy mogą liczyć na pomoc w kwocie kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Taka kwota często wystarcza na rozkręcenie małej firmy.

Kredyt obrotowy odnawialny i nieodnawialny

Banki oferują dwa rodzaje kredytu obrotowego. Każda z tych opcji różni się od siebie kilkoma własnościami.

Kredyt obrotowy odnawialny – polega na ustaleniu limitu na koncie firmy. Przedsiębiorstwo może w każdej chwili wybrać konkretną kwotę, np. połowę sumy kredytu. W takiej sytuacji odsetki kredytu liczone są od wysokości wybranej kwoty, a nie od całkowitej sumy kredytu. Firma może wybierać i wpłacać pieniądze w różnych kwotach, oczywiście suma zadłużenia nie może być większa niż przyznana kwota kredytu. Ilość wpłat i wypłat jest nieograniczona.

Kredyt obrotowy nieodnawialny – jego działanie jest podobne do kredytu odnawialnego, z tą różnicą, że nie można wpłacać i wypłacać pieniędzy. Od raz wyciągniętej kwoty pobierane są odsetki. Kwoty tej nie można ponownie wpłacić, w celu zmniejszenia zadłużenia. Za każdym wypłaceniem pieniędzy limit kredytu się zmniejsza. Kredyt obrotowy nieodnawialny jest mniej elastyczną formą pożyczki niż kredyt obrotowy odnawialny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here