Charakterystyka i zastosowanie komputerów przemysłowych

Standardowy komputer używany jest zwykle od kilku do kilkunastu godzin dziennie. W przypadku komputerów przemysłowych praca ta zostaje mocno wydłużona. Z założenia są to urządzenia, które użytkowane są przez całą dobę i to przez siedem dni w tygodniu. Narażone są na przeróżne zagrożenia i niesprzyjające warunki, dlatego muszą spełniać konkretne wymogi.

Czym wyróżnia się komputer przemysłowy?

Komputery przemysłowe przeznaczone są głównie do pracy w fabrykach, a dokładniej na halach produkcyjnych. Wymaga się od nich niezawodności i bezawaryjności. Nawet jeśli na hali panują trudne warunki środowiskowe, urządzenie musi działać prawidłowo, aby nie doszło do żadnych błędów i przestojów.

Ciekawą opcją w przypadku komputerów przemysłowych jest to, że są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym dostęp do urządzeń mają wyłącznie upoważnione do tego osoby. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o brak możliwości otwarcia obudowy/szafy, ale o znacznie bardziej zaawansowane moduły biometryczne typu czytnik linii papilarnych.

Jakie jeszcze cechy mają komputery przemysłowe?

Komputery przemysłowe wyróżniają liczne zabezpieczenia, w tym przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, zalaniem, wibracjami innych urządzeń, wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Są to urządzenia do zadań specjalnych, które są odporne na działanie skrajnych temperatur. Nie straszne są im ujemne temperatury ani też takie sięgające powyżej 60 st. C.

Kolejną cechą komputerów przemysłowych jest ich duża moc obliczeniowa. Są to urządzenia w pełni kompatybilne ze standardowymi modelami komputerów, wyposażone w wbudowaną i zintegrowaną kartą sieciową. Komputerowy przemysłowe mają zwartą obudowę, cechują się niedużymi rozmiarami i niską wagą oraz relatywnie małym poborem mocy.

Poznaj zastosowanie komputerów przemysłowych

Komputery przemysłowe jak sama nazwa na to wskazuje, zostały stworzone do pracy w specyficznych warunkach panujących w różnego typu zakładach przemysłowych. Można przy ich pomocny z łatwością sterować i obsługiwać rożnego rodzaju urządzenia.

Okazuje się, że komputer przemysłowy można spotkać nie tylko na hali produkcyjnej. Tego typu urządzenia znalazły też inne zastosowanie. Wykorzystywane są do celów wojskowych. Sprawdzają się tam, gdzie występuje potrzeba sięgnięcia po mobilne wersje komputerów do współpracy z systemami pomiarowymi. Gdzie jeszcze można spotkać taki przemysłowy komputer? Te w wersji panelowej pełnią funkcję infokiosku, aplikacji medycznej, terminalu sprzedaży i nawet multimedialnego centrum rozrywki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here