Certyfikat SSL - wymagany czy wskazany?

Osoby śledzące zagadnienia techniczne internetu doskonale wiedzą, jakie spustoszenie mogą siać hakerzy. Szczególnie dotyczy to stron, gdzie dochodzi do transferu wrażliwych danych, a zwłaszcza numerów kont. Dlatego warto, aby właściciele stron, w szczególności sklepów internetowych, zadbali o szyfrowanie danych, które wpływają i wypływają ze sklepu. Służy do tego certyfikat SSL czyli kryptograficzne zabezpieczanie danych.

Czy certyfikat SSL jest obowiązkowy

Polskie prawodawstwo generalnie nie nadąża za postępem technologicznym wykorzystującym do działania internet i dlatego jednoznacznie nie narzuca obowiązku posiadania certyfikatu SSL. Ustawa o ochronie danych osobowych narzuca jednak obowiązek stosowania zabezpieczeń, jednakże nie mówi wprost o tym certyfikacie. Jest to jednak najpowszechniej stosowana metoda szyfrowania danych przesyłanych przez sieć.

Google radzi – postaraj się o SSL!

Jako najbardziej potężny gracz na rynku, Google jest w stanie wymóc pewne rozwiązania. I z takiej możliwości korzysta w przypadku certyfikatu SSL, a konkretnie jego braku. Na razie objawia się to w postaci komunikatów o braku zabezpieczeń pojawiających się w przeglądarce Chrome, należącej do Google właśnie, gdy na stronie są formularze służące do wpisywania wrażliwych danych.

Już teraz strony z certyfikatem SSL mogą liczyć na wyższe pozycje w Google. Niewykluczone, że w przyszłości Google w ten sposób wymusi stosowanie SSL na wszystkich stronach. Dlatego warto zadbać o certyfikat nie czekając na ruchy Google, gdyż odbudowanie pozycji w wynikach wyszukiwania może być trudne i kosztowne.

Podsumowując, jest już niemal przesądzone, że certyfikat SSL, nawet jeśli nie jest wprost wymagany prawem, to jego posiadanie jest wysoce wskazane. Jest to też pozytywny sygnał dla klientów, że ich dane są chronione i chętniej korzystają oni z oferty takich podmiotów. Jest to szczególnie ważne dla nowych sklepów, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, są mało znane, a wielu klientów trafia do nich po raz pierwszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here