Przed założeniem firmy, każdy przyszły przedsiębiorca zastanawia się nad kwestią – skąd pozyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Możliwości jest wiele – dofinansowania, dotacje na otwarcie firmy z różnych źródeł, czy pożyczki pozabankowe to najczęściej wybierane rozwiązania.

Prywatne oszczędności

Listę źródeł, z których można pozyskać środki na rozpoczęcie działalności rozpocząć należy od własnych oszczędności. To podstawowe i domyślne źródło finansowania Twojej przyszłej działalności. O ile tylko możemy użyć zaoszczędzonych pieniędzy, warto z nich w pierwszej kolejności skorzystać.

Oszczędności to dobre rozwiązanie, jeżeli myślimy o założeniu firmy do rozpoczęcia, której nie potrzebujemy dużej ilości kapitału. Jeżeli jednak wymagany będzie na początku zakup drogiego sprzętu, własne oszczędności raczej nie wystarczą. Oczywiście zdąża się, że ktoś na założenie biznesu oszczędzał długie lata albo po prostu jest szczęściarzem i dostał spadek po bliskiej i bogatej osobie z rodziny. Bądźmy szczerzy – nie każdy może pozwolić sobie, aby ot tak wyciągnąć z kieszeni kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozpoczęcie własnej działalności zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego, warto zastanowić się, czy warto ryzykować swoje oszczędności.

Pożycz pieniądze od rodziny bądź przyjaciół

Nie masz w posiadaniu zbyt dużej ilości oszczędności? Jeżeli tak, to może pomoże Ci rodzina? Czasami warto najpierw zwrócić się do bliskich z prośbą o pomoc – może ktoś podejmie ryzyko i zainwestuje pieniądze w Twój pomysł? Jeżeli nie chcesz bezpośrednio prosić o pieniądze, po prostu opowiedz im o swoim pomyśle, następnie zapytaj ich o zdanie na dany temat. Jeżeli zobaczą w Twoim pomyśle entuzjazm zdecydują się Ciebie wesprzeć finansowo. Możesz podejść do tego także z innej strony: opracuj wstępny plan pożyczki – w ten sposób przedstawiasz najbliższym konkretne informacje o oczekiwanym terminie spłaty. Jeśli okaże się jednak, że nie mogą wesprzeć Cię finansowo, spróbuj poprosić ich o inny rodzaj pomocy np. przy remoncie lokalu.

 Pożyczka z banku bądź instytucji pozabankowych

Osoby, które wybiorą tę opcję, od samego początku powinny być przygotowane na trudności. Wiele banków, a w szczególności, gdy jesteś osobą młodą bez zaplecza finansowego, może zamknąć Ci drzwi przed samym nosem. Instytucje bankowe dla nowych przedsiębiorców proponują zaledwie 10 000 – 20 000 złotych kredytu, a w wielu przypadkach jest to stanowczo za mało. Dodatkowo należy nadmienić, że oprocentowanie pożyczki sięga niekiedy 20%. Musisz być również przygotowany na koszty prowizji, ubezpieczenia i opłaty przygotowawczej. Pamiętaj również o tym, że im dłuższa obecność na rynku, tym większe możliwości firmy działającej od 6 do 12 miesięcy mogą liczyć na milionowe pożyczki. Aby podjąć najlepszą decyzję spośród wszystkich, warto udać się do kilku banków, by dokonać porównania ofert.

Zanim zapadnie decyzja o podpisaniu umowy kredytowej, dokładnie czytaj wszystkie dokumenty. W każdej chwili możesz poprosić o wzór umowy, abyś mógł ją przeczytać w domu. W momencie, gdy umowa dotyczy zewnętrznych regulaminów, to możesz poprosić o ich dostarczenie. Jeżeli jakiekolwiek zapisy są dla Ciebie niejasne, pytaj. Obecnie na rynku finansowym jest sporo osób, które trafiły tam zupełnie przypadkowo i nie mają często merytorycznej wiedzy. Pamiętaj, to Ty podpisujesz umowę.

Bądź ostrożny również podczas podpisywania umowy pożyczkowej z parabankiem. Wiele z nich nie sprawdza, na jaki cel zostaną przeznaczone środki pieniężne z pożyczki online. Tym samym zainteresowanie tego typu produktami finansowymi nie maleje. Jeżeli chcesz dokonać wyboru najlepszej oferty firmy pożyczkowej, skorzystaj z porównania chwilówek online na portalu chwilowkiok.pl

Fundusze pożyczkowe

Kolejnym miejscem, gdzie, jako przyszły przedsiębiorca możesz znaleźć potrzebne wsparcie, są regionalne fundusze pożyczkowe, które finansowane są z regionalnych programów operacyjnych. W każdym regionie przyszły przedsiębiorca ma do dyspozycji kilka takich funduszy. Każdy z nich rządzi się własnymi regułami. Stąd też dobrym wyjściem z sytuacji jest znalezienie kilku funduszy i sprawdzić samodzielnie, co oferują.

To właśnie z tego typu miejsc możesz uzyskać środki na cele związane z podjęciem, prowadzeniem i rozwojem działalności gospodarczej, między innymi na: finansowanie inwestycji, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup maszyn i urządzeń, rozbudowę, adaptację lub modernizację obiektów produkcyjnych, handlowych, usługowych, zakup materiałów i surowców niezbędnych do realizacji założonego przedsięwzięcia gospodarczego.

Warto jednak dodać, że kwota pożyczki wynosi maksymalnie do 120 000 zł na jeden cel, przy czym okres spłaty to maksymalnie 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. Dopuszczalny jest 6 miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Minimalny wkład własny wynosi 20% wartości przedsięwzięcia. Z tytułu zabezpieczenia pożyczki ustanawiane jest zabezpieczenie w postaci weksla in blanco lub w innej indywidualnie ustalanej formie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here