Literatura dla miłośników ekonomii

Literatura biznesowa jest bardzo ważna z punktu widzenia prób rozwijania własnego przedsiębiorstwa o, inwestowania, analizy ryzyka oraz innych podobnych kwestii związanych z zarządzaniem finansami i oceną zjawisk, które dzieją się na różnych rynkach, zarówno globalnych jak i niewielkich rynkach lokalnych. Oceniając w sposób rzetelny poszczególne książki o ekonomii trzeba bezapelacyjnie zwracać uwagę na kwestie dotyczące praktyczności zawartych tam informacji, ich użyteczności oraz przystępności przekazu.

Jakiego rodzaju literatura ekonomiczna jest obecnie najpopularniejsza?

Patrząc na zróżnicowanie literatury ekonomicznej, należy przyznać, iż odnalezienie tej jednej publikacji nie jest zawsze proste. Podręczniki akademickie, szczególnie te polskie nie wyczerpują tematu w sposób wystarczający, przystępny i łatwy do przełożenia w praktykę. Interesując się ekonomią dobrze jest więc zrezygnować na wstępie z wykorzystania stricte akademickiej literatury – o wiele ważniejsze jest zrozumienie pewnych zjawisk, zależności oraz mechanizmów, które rządzą rynkami – niezależnie od tego, jakie są uwarunkowania systemu gospodarczego występują w jakimkolwiek miejscu.

Dużą uwagę zwraca się obecnie na następujące książki o ekonomii: analiza ryzyka i optymalizacja działań, ocena strategiczna przedsiębiorstwa w skali mikro, ekonomiczne aspekty przemian społecznych, branża IT i ekonomia, optymalizacja podatkowa.

Takowa literatura staje się bardzo istotna z punktu widzenia młodych przedsiębiorców, którzy pragną poznać na tyle ekonomii, na ile jest im to potrzebne w realizacji swoich podstawowych zadań związanych z prowadzeniem biznesu.

Podręczniki, czy raczej książki o ekonomii „dla opornych?

To zależy od poziomu wiedzy ekonomicznej. Niewątpliwie ekonomię bardzo dobrze znać, niemniej jednak należy zwrócić dokładną uwagę na kwestię praktycznego przełożenia dostępnych w literaturze informacji. Świetnie się w tym sprawdza amerykańska literatura biznesowa, która w naprawdę profesjonalny, skrótowy i maksymalnie przejrzysty sposób obrazuje znaczenie pewnych zjawisk ekonomicznych w skali niewielkiego przedsiębiorstwa. Dobrze więc zacząć od razu interesować się literaturą anglojęzyczną. W książkach o ekonomii, szczególnie polskich, znajduje się wiele niepotrzebnych i źle przedstawionych zagadnień, które powinny być jedynie zrozumiane, a niestety nie są przedstawiane w sposób wystarczająco przystępny.

Podchodząc do książek o ekonomii dobrze jest sprawdzić, które publikacje są rzeczywiście rekomendowane – takie informacje dostępne są na blogach, kanałach YT i w wielu miejscach internetu. Najlepsze książki o tematyce ekonomicznej odnaleźć można na stronie: https://www.books4business.pl/kategoria/ksiazki-o-ekonomii/, gdzie czekają publikacje najlepszych autorów, skrojone pod potrzeby każdego zainteresowanego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here