kredyt na mieszkanie
Fot. Pexels.com

Marzy Ci się własny dom lub mieszkanie? Wiele osób chce mieć swój własny kawałek podłogi. Niestety obecne koszty nieruchomości nie pozwalają na zakup nieruchomości wyłącznie z własnych oszczędności. W takiej sytuacji pozostaje zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Jak go uzyskać?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-dostac-kredyt-na-mieszkanie/

Podstawowe informacje o kredycie na mieszkanie

Na mieszkanie zaciągany jest kredyt hipoteczny. Wiąże się to z tym, że brane jest ono pod zastaw pożyczonej kwoty. W przypadku zaprzestania spłacania rat, mieszkanie przechodzi w ręce banku.

Okres kredytowa ze względu na wysoką kwotę może oscylować nawet w granicach 30 lat. Jednak przed uzyskaniem gotówki na mieszkanie potrzebny będzie nam wkład własny. jest to najczęściej 30% wartości nieruchomości. To jaki to jest procent zależne jest od oferty banku oraz indywidualnej zdolności kredytowej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Kiedy starasz się o kredyt na mieszkanie bądź jakikolwiek inny kredyt najpierw musisz przejść szereg procedur. Jedną z nich jest sprawdzenie Twojej indywidualnej zdolności kredytowej czyli tego czy jesteś w stanie spłacać raty zaciągniętego kredytu.

Do zdolności kredytowej brane są pod uwagę takie czynniki jak:

  • kwota kredytu i okres jego spłacania,
  • dochody w gospodarstwie domowych, brane na podstawie deklaracji PIT oraz umowy o pracę lub cywilnoprawnej,
  • ilość domowników, którzy są na utrzymaniu,
  • informacje o historii kredytowej, m.in. to czy raty były spłacane na czas,
  • inne pożyczki lub kredyty, które obecnie posiadamy.

Wkład własny do kredytu na mieszkanie

Bank rzadko finansuje zakup mieszkania w 100%. Najczęściej wymagany jest wkład własny. Jest to wcześniej odłożona kwota, którą wykorzystamy na zakup nieruchomości. W zależności od tego jaka jest nasza zdolność kredytowa, a także do jakiego banku się udamy to będziemy musieli na początek mieć od 10% do nawet 40% wkładu początkowego.

Kredyt na mieszkanie to poważna decyzja. Wiąże się z regularnym spłacaniem przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Warto podjąć taką decyzję świadomie i zapoznać się ze szczegółami umowy oraz warunkami kredytu. Pozwoli nam to spać spokojniej.

Zobacz też: http://www.dynamico.pl/czym-rozni-sie-pozyczka-pod-hipoteke-a-kredyt-hipoteczny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here