Jak przygotować się i umówić na wizytę u notariusza

Notariusz to jeden z tych specjalistów z dziedziny prawa, z usług którego korzysta najwięcej Polaków. Notariusz to może podczas zawierania umowy kupna sprzedaży mieszkania, będzie wsparciem podczas spraw majątkowych, udzieli porad, stworzy odpis notarialny czy potwierdzić dokument za zgodność z oryginałem. Jak przygotować się na wizytę do notariusza? Poniżej kilka przydatnych informacji.

Jak umówić się do kancelarii notarialnej

Kancelaria notarialna to miejsce, które bez problemu można znaleźć na mapie każdego większego i mniejszego miasta. W kancelarii może pracować jeden notariusz, jak też zespół notariuszy, którzy występują pod wspólną egidą. Do kancelarii można umówić się po prostu telefonicznie lub przyjść osobiście, jednak z pewnością potrzebne będzie wcześniejsze umówienie terminu, jeżeli realizowaną sprawą będzie na przykład podpisanie umowy kupna sprzedaży nieruchomości. W kancelarii notarialnej na miejscu dokonuje się opłat. Opłaty te nie są dyktowane przez samego notariusza, ale z góry ustalone przez państwo. Dzięki temu przeciwdziałać się między innymi zbytniemu nadużyciu jeżeli chodzi o dyktowane za wysokich cen za różne usługi.

Jakie dokumenty zabrać do notariusza

Do notariusza nie idzie się z tak zwanego marszu – do wizy to trzeba odpowiednio się przygotować, zabierając ze sobą wskazane przez notariusza dokumenty. Trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem, dokumenty z sądu, dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje i wykształcenie ( jeżeli u notariusza pragnie się na przykład potwierdzić zgodność ich kserokopii z oryginałem). Jeżeli kancelaria notarialna to miejsce odwiedzane ze względu na podpisaną umowę kupna sprzedaży na przykład działki czy nieruchomości, potrzebne będą również wypisy z ksiąg wieczystych. Dzięki temu notariusz może potwierdzić, kto jest faktycznym właścicielem na przykład działki czy domu, która jest obiektem transakcji.

Ile trwa wizyta u notariusza

Ile czasu zarezerwować na wizytę u notariusza? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Notarialne potwierdzenie zgodności dokumentów czy tłumaczenia na obcy język, najczęściej uzyskuje się jeszcze takiego samego dnia bez konieczności osobistego spotkania z notariuszem. Dłuższe spotkania to natomiast te związane z podpisywaniem umów, szczególnie jeżeli sytuacja prawna obiektów jest skomplikowana i mają one na przykład wielu współwłaścicieli.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here